Trwa projekt „Aktywni Seniorzy – liderami w swoim otoczeniu”, w ramach którego organizowane są warsztaty dla 20 seniorów z Zamościa i okolic. W bieżącym miesiącu odbyły się trzy czterogodzinne warsztaty.
05.07.2016 r. seniorzy oddali się „Tworzeniu przedmiotów użytkowych i zabawek z odpadów”. W mieszkaniu, czy domu każdego z nas znajdują się rzeczy, których już nie potrzebujemy, czy nie używamy, ale ciągle je przechowujemy „bo mogą się jeszcze przydać”, czy też brakuje nam czasu, a czasem chęci na segregowanie ich. Trenerzy ze Spółdzielni „Sami Swoi” nauczyli nas jak w sposób łatwy, tani i przyjemny zrobić ramki na zdjęcia, podstawki pod filiżanki lub kubeczki, kwiaty, koszyczki, flakony, pojemniki oraz orginalne zabawki z koralików, włóczki, patyczków po lodach, wykałaczek, sznurka, słomek do napoju, butelek plastikowych, skrawków bibuły i tkanin oraz nakrętek.
12.07.2016 r. w czasie warsztatów biblioterapii uczestnicy zastanawiali się nad swoim miejscem na ziemi. Pracowali w oparciu o tekst „Architekt ogrodów” ze zbioru „W poszukiwaniu siebie. Bajki terapeutyczne dla dorosłych” A. Kozak oraz A. Pietrzak (Częstochowa, 2009). Każdy przez moment mógł poczuć się architektem ogrodów projektując i wykonując dowolną techniką swój wymarzony ogród. Po długiej dyskusji i wymianie bardzo ciekawych spostrzeżeń na temat tekstu, seniorzy doszli do wniosku, że każdy z nas jest architektem własnego ogrodu, którym jest nasze życie. Ogród ten ciągle powinniśmy pielęgnować, by stawał się piękny i cieszył wszystkich, którzy na niego patrzą lub w nim zagoszczą. Warsztat przygotowała i poprowadziła pani Dorota Margol.
19.07.2016 r. odbyły się warsztaty kreatywnego myślenia z elementami treningu pamięci oraz pracy z odpowiednio dobranym tekstem literackim. Tematem spotkania była przyjaźń. Napisano o niej tomy, skomponowano i zaśpiewano mnóstwo piosenek, ale ciągle dla każdego z nas ma ona nieco inne znaczenie. Seniorzy pod kierunkiem pani Doroty Margol pracowali nad stworzeniem dekalogu przyjaźni. Dyskutowali nad cechami „idealnego przyjaciela” oraz opowiadali o swoich przyjaciołach. Zastanawiali się nad ukrytym sensem opowiadania „Strach na wróble” Bruno Ferrero. Seniorzy wykazali się dużą kreatywnością w czasie tworzenia portretu swojego przyjaciela. Podsumowaniem warsztatu, a może mottem dla wielu z nas niech będą słowa seniorki biorącej udział w zajęciach „Bez przyjaźni da się żyć, ale czy warto nie mieć przyjaciela…”